Funkce vitaminu C v organismu

Jak vitamin C působí?

Hlavní funkcí kyseliny askorbové v lidském těle je účast v oxidoredukčních dějích, to je takových, ve kterých se mění obsah kyslíku (oxidace – zvyšování, redukce – snižování). To se uplatňuje ve všech tělesných systémech a – pokud dnes známě – účast kyseliny askorbové se uplatňuje zejména v těchto životně nezbytných procesech:

  1. Hlavně je to hydroxylace aminokyseliny prolinu, hlavní složky kolagenu, tvořícího pojivo v kůži, šlachách, chrupavkách a kostech. Když není dost vitaminu C, tak se kolagen špatně tvoří a proto jsou hlavními příznaky kurdějí poruchy kůže a sliznic, dásní atd.
  2. Při přeměně některých životně nezbytných látek, jako je aminokyselina tyrosin: v dřeni nadledvin se z ní tvoří hormon adrenalin, nezbytný pro stresové reakce.
  3. Při vstřebávání železa ze střeva.
  4. Největší množství kyseliny askorbové je v endokrinní žláze – kůře nadledvin – vyrábějící steroidní hormony – glukokortikoidy a mineralokortikoidy. Vitamin C je tedy zapotřebí při syntéze hormonů. Druhým nejbohatším orgánem v lidském těle na kyselinu askorbovou jsou vaječníky – rovněž vyrábějící steroidní hormony a hypofýza (podvěsek mozkový).
  5. Kyselina askorbová je velmi účinným antioxidantem, látkou bránící oxidaci látek jiných. Tato antioxidační funkce podporuje imunitu a ve farmakologických dávkách má protinádorový účinek.     

Proč vitamin C potřebujeme?

Na rozdíl od mnohých savců, si lidský organismus není schopen vyrobit vitamin C sám. Proto je nutné tuto životu nezbytnou látku, přijímat v potravě. Potřebujeme ji nezbytně proto, aby nám normálně fungovalo vazivo a tvořil se v něm dostatek kolagenu, abychom netrpěli srdečně-cévními obtížemi, poruchami hojení ran, sníženou tolerancí stresu, narušenou funkcí imunity, zvýšenou vnímavostí k bakteriálním a virovým infekcím a dalšími patologickými stavy a jeho nedostatek mimo jiné představuje rizikový faktor vzniku onkologických onemocnění.

 

Supported by Allstar Group